What is the speed of a proton that has been accelerated from rest through a pote
ID: 3281438 • Letter: W
Question
What is the speed of a proton that has been accelerated from rest through a potential difference of 16.0 kV? 7) A) 1.8 x 106 m/s B) 9.8 x 105 m/s C) 8.8 x 10s m/s D) 1.3 x 106 m/s E) 6.2 x 105 m/s Two flat conductors are placed with their inner faces separated by 5.0 mm. If the surface charge density on one of the inner faces is 40 x 10-12 C/m2, what is the magnitude of the electric potential differences between the two conductors? 8) A) 36 mV B) 18 mV C) 23 mV D) 27 mV E) 14 mV 9) The electric field in the region defined by the y-z plane and the negative x axis is given by E- where a is a constant. (There is no field for positive values of x.) As -x increas relative to V-0 at the origin, the electric potential in the region defined above is es in magnitude, A) a decreasing function proportional to -pr2 B) a decreasing function proportional to-. C) constant. D) an increasing function proportional to + E) an increasing function proportional to +Explanation / Answer
7) speed vf = sqrt [2 e * delta V / m]
= sqrt [2 * 1.6 * 10-19 * 16 * 103 / 1.67 * 10-27]
= 1.8 * 106 m/s [option A]
8) E = (40 * 10-12) / (8.85 * 10-12) = 4.52 N/C
V = E d = 4.52 * 5 * 10-3
= 0.023 V = 23 mV [option C]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.