What is the speed of a proton if its mass is twice its rest mass? A) 0.50c B) 0.
ID: 1612256 • Letter: W
Question
What is the speed of a proton if its mass is twice its rest mass? A) 0.50c B) 0.68c C) 0.73c D) 0.87c E) 0.92c F) None of these What is the minimum wavelength for a gamma-ray photon to create an electron a) 1.02 times 10^-12 m b) 3.91 times 10^-9 m c) 5.36 times 10^-12 m d) 2.92 times 10^-9 m e) 1.21 times 10^-12 m f) 7.81 times 10^-10 m An anti-electron travels at a speed of 2.70c. Calculate its kinetic energy. a) 0.66 MeV b) 9.3 MeV c) 0.15 MeV d) 33 MeV e) 86 MeV f) 52 MeV g) 48 MeV h) 91 MeV i) 77 MeV j) 86 MeV k) 3.6 MeV l) 0.46 MeV m) None of the aboveExplanation / Answer
11)
m = mo/sqrt(1 - v^2/c^2)
So, for m =2*mo
2*mo = mo/sqrt(1 - v^2/c^2)
So, 1 - v^2/c^2 = 1/4
So, v^2/c^2 = 3/4
So, v = sqrt(3)*c/2 = 0.87*c <--------answer
13)
KE = 0.5*mv^2
m = mo/sqrt(1 - v^2/c^2)
So, KE = 0.5*(9.11*10^-31)/sqrt(1 - (2.7/3)^2)(2.7*c)^2
= 0.5*(9.11*10^-31/sqrt(1 - (2.7/3)^2))*(2.7*10^8)^2
= 7.61*10^-14 J
= 7.61*10^-14/(1.6*10^-19*10^6)
= 0.476 MeV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.