A thin, uniform, rectangular sign hangs vertically above the door of a shop. The
ID: 1463012 • Letter: A
Question
A thin, uniform, rectangular sign hangs vertically above the door of a shop. The sign is hinged to a stationary horizontal rod along its top edge. The mass of the sign is 2.40 kg and its vertical dimension is 50.0 cm. The sign is swinging without friction, becoming a tempting target for children armed with snowballs. The maximum angular displacement of the sign is 25.0° on both sides of the vertical. At a moment when the sign is vertical and moving to the left, a snowball of mass 570 g, traveling horizontally with a velocity of 160 cm/s to the right, strikes perpendicularly the lower edge of the sign and sticks there.
(a) Calculate the angular speed of the sign immediately before the impact.
_____rad/s
(b) Calculate its angular speed immediately after the impact.
____rad/s
(c) The spattered sign will swing up through what maximum angle?
____°
Explanation / Answer
a)
conservation of energy
Ei = Ef
Ei = M* g * ( 1 - cos(theta)) * L / 2
Ef = 0.5 * I * w^2
I = M * L^2 / 3
M * g * L * ( 1 - cos(theta)) / 2 = 0.5 * I * w^2
w = sqrt( 3 * g * ( 1 - cos(theta) ) / L
w = sqrt( 3 * 9.8 * ( 1 - cos(25deg) ) / 0.5) = 2.347 rad/sec
b)
conservation of angular momentum
Li = Lf
Li = m * v * R - M * R^2 * w = m * v * L - M * L^2 * w / 3
Li = 0.57 * 1.6 * 0.5 - 2.4 * 0.5^2 * 2.347 / 3
Li = 0.0134
then
Lf = (m * L^2 + M * L^2 /3) * w1
Lf = 0.3425 w1
by using both equation
w1 = m * v* L - M*L^2 *w /3 / ( m *L^2 + M *L^2 /3)
w1 = 0.0134 / 0.3425 = 0.04 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.