At a constant velocity, you are pulling a 10 kg object with a force P. How much
ID: 1464809 • Letter: A
Question
At a constant velocity, you are pulling a 10 kg object with a force P. How much work is done by P to move 87 cm? Assume kinetic frictional coefficient = 0.10. A 20 kg object is being pulled with F Newton force which has 60 degree with ground. 145 J work is done to move 50 m distance. Assuming a frictionless surface, calculate F. At a constant velocity, you are pulling an object with a force P and 180 J work is done by P to move 10 cm. Calculate the mass of the object? Assume frictional coefficient = 0.20. You are pulling a 10 kg object with a 94 N force which is in 60 degree with floor. How-much work is done to remove 55 cm? Assume kinetic frictional coefficient = 0.50.Explanation / Answer
Question10:
m =10 kg, uk =0.1, g =9.8 m/s^2, d =87 cm
W = F.s = uk*mg*d = (0.1*10*9.8*0.87)
W= 8.526 J
Question 11:
m =20 kg, theta =60degrees, W =145 J , d =50m
W= F.s = Fdcos(60)
145 =F*50*cos(60)
F = 5.8 N
Question: 12
W =180 J, d =10 cm, uk =0.2
W = F.s = uk*mg*d
180 = (0.2*m*9.8*0.1)
m =918.4 kg
Question: 13
m =10 kg , F =94 N, theta =60 degrees, d =55cm , uk =0.5
W = [94 -(0.5*10*9.8)](0.55)
W= 24.75 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.