A homerun ball flies over the right field wall at AT&T; Park in San Francisco an
ID: 1465351 • Letter: A
Question
A homerun ball flies over the right field wall at AT&T; Park in San Francisco and lands in the bay (baseball m = 145 g, diameter = 74 mm). What percentage of the ball will be submerged if the density of salt water is 1025 kg/m^3, and how much water will the ball be displacing (in m^3) when it settles into floating? An 85 kg kayaker is out in the bay in his 22.5 kg kayak. How much water (in m^3) does his boat displace to float itself and the kayaker? If the kayaker picks up the ball, how much additional water (in m^3) will his kayak have to displace due to the ball? Using your results from A & C, did the level of the ocean rise, fall, or stay the same when the kayaker picked the baseball out of the water?Explanation / Answer
Here ,
mass , m = 0.145 Kg
A) let the volume inside the water is Vin
0.145 * 9.8 = Vin * 1025 * g
Vin = 1.412 *10^-4 m^3
the water displaced by water is 1.412 *10^-4 m^3
percentage of water inside = (1.412 *10^-4) * 100/((4/3) * pi * (0.074/2)^3)
percentage of water inside = 66.55 %
the percentage of water inside is 66.55 %
B)
let the water displaced is V2
using Archimedes principle
V2 * 1025 * g = (85 + 22.5) * g
V2 = 0.105 m^3
the water displaced by the kayak is 0.105 m^3
C)
additional water displaced = water displaced by the ball
additional water displaced = 1.412 *10^-4 m^3
d)
as the answer to part A and C will be same.
the ocean will stay the same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.