A spherical object with a mass = 500 grams and diameter d=20 cm is held fully un
ID: 1465939 • Letter: A
Question
A spherical object with a mass = 500 grams and diameter d=20 cm is held fully under water. calculate the weight ( W) of the object. Calculate the buoyancy force (FB). Show all your work (Hence: To calculate the buoyancy, we need the volume of displaced water, which is the volume of the ball because it is being held completely submerged: V obj=(4/3.) pi R^3. Now, apply Archimedes' principle. Density of the water is: rho= 1000kg/m^3) When released, does the object sink to the bottom or float to the surface? (Hence , you need to compare density of water and the density of the object)Explanation / Answer
mass of the object m=500 g =0.5 kg
diameter of the object d=20cm
radius of the object r=10cm=0.1 m
volume of the object V=4/3*pi*r^2
V=4/3*pi*0.1^3
V=4.19*10^-3 m^3
a)
weight of the object in air W1=m*g
w1=0.5*9.8
w1=4.9 N
b)
if the object is in water,
upthrust is buoyant force FB=rho_water*V*g
FB=4.19*10^-3*1000*9.8
FB=41.06 N
c)
weight of the object air is,
w1=4.9 N
rho_object*V*g=4.9
rho_object*4.19*10^-3*9.8=4.9
===> rho_object = 119.33 kg/m^3
here,
density of the object is lessthan density of the water,
hence,
when the object is released it float to the surface
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.