The following data gives stopping potential V 0 versus wavelength for photoelect
ID: 1466146 • Letter: T
Question
The following data gives stopping potential V0 versus wavelength for photoelectrons produced from a metal surface. (Be sure to include the correct units and use three significant figures.)
Table 1
1.07
Use an analysis similar to that used in the inlab procedure to determine the work function (in eV) for this surface. (Use
1 eV = 1.602 1019 J,
e = 1.602 1019 C,
c = 2.998 108 m/s,
and
h = 6.626 1034 J · s = 4.136 1015 eV · s
as necessary.)
(nm) V0
(volts) 50 22.1 100 9.31 150 5.17 200 3.05 250 1.92 300
1.07
Explanation / Answer
E = Wo + KE
work function = Wo = E - KE = E + Vo*e = hc/L + (vo*e) J
Wo = (h*c/eL)+Vo eV
(1)
L = 50 nm
Wo = (6.626*10^-34*3*10^8/(1.602*10^-19*50*10^-9))+(22.1)
Wo = 46.92 eV
(2)
L = 100 nm
Wo = (6.626*10^-34*3*10^8/(1.602*10^-19*100*10^-9))+(9.31)
Wo = 21.72 eV
3)
L = 150 nm
Wo = (6.626*10^-34*3*10^8/(1.602*10^-19*150*10^-9))+(5.17)
Wo = 13.44 eV
4)
L = 200 nm
Wo = (6.626*10^-34*3*10^8/(1.602*10^-19*200*10^-9))+(3.05)
Wo = 9.254 eV
5)
L = 1.92
Wo = (6.626*10^-34*3*10^8/(1.602*10^-19*250*10^-9))+(1.92)
Wo = 6.88 eV
6)
L = 1.07
Wo = (6.626*10^-34*3*10^8/(1.602*10^-19*300*10^-9))+(1.07)
Wo = 5.21 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.