A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of
ID: 1467110 • Letter: A
Question
A homeowner is trying to move a stubborn rock from his yard which has a mass of 525 kg. By using a lever arm (a piece of metal rod) and a fulcrum (or pivot point) the homeowner will have a better chance of moving the rock. The homeowner places the fulcrum d = 0.222 m from the rock so that one end of the rod fits under the rock's center of weight. If the homeowner can apply a maximum force of 663 N at the other end of the rod, what is the minimum total length L of the rod required to move the rock? Assume that the rod is massless and nearly horizontal so that the weight of the rock and homeowner's force are both essentially vertical.Explanation / Answer
Equate the two torques either side of the fulcrum:
525*9.81*.222=663*x
x = 1.72 m
So, Total Length is 0.222+1.722
L = 1.944 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.