Two buckets of mass m1 = 20.1 kg and m2 = 10.1 kg are attached to the ends of a
ID: 1468004 • Letter: T
Question
Two buckets of mass m1 = 20.1 kg and m2 = 10.1 kg are attached to the ends of a massless rope, which passes over a pulley with a mass of mp = 7.93 kg and a radius of rp = 0.350 m. Assume that the rope does not slip on the pulley, and that the pulley rotates without friction. The buckets are released from rest, and begin to move. If the larger bucket is a distance d0 = 1.85 m above the ground when it is released, with what speed v will it hit the ground? Thank you very much taking the time and effort to help with this, and I hope that your weekend is beyond pleasant. (I posted this question once before, but was told that the answer given [9.56 m/s] was incorrect.)
Two buckets of mass m 20.1 kg and m2 10.1 kg are attached to the ends of a massless rope, which passes over a pulley with a mass of mb = 7.93 kg and a radius of rp = 0.350 m. Assume that the rope does not slip on the pulley, and that the pulley rotates without friction. 1.85 m The buckets are released from rest, and begin to move. If the larger bucket is a distance d above the ground when it is released, with what speed v will it hit the ground? Number v= m/s 20.1 kg 2 10.1 kgExplanation / Answer
from the conservation of energy
mgh = 1/2mv^2
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2*9.8*1.85)
v = 6.02 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.