The angle through which a disk drive turns is given by ( t )= a + b t c t 3, whe
ID: 1469370 • Letter: T
Question
The angle through which a disk drive turns is given by (t)=a+btct3, where a,b and care constants, t is in seconds, and is in radians. When t=0,=/4rad and the angular velocity is 2.50 rad/s , and when 1.10 s , the angular acceleration is 1.40 rad/s2 .
Part A
Find a including their units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find b including their units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find c including their units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the angular acceleration when =/4rad?
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
What is when the angular acceleration is 4.40 rad/s2 ?
SubmitMy AnswersGive Up
Part F
What is the angular velocity when the angular acceleration is 4.40 rad/s2 ?
SubmitMy AnswersGive Up
The angle through which a disk drive turns is given by (t)=a+btct3, where a,b and care constants, t is in seconds, and is in radians. When t=0,=/4rad and the angular velocity is 2.50 rad/s , and when 1.10 s , the angular acceleration is 1.40 rad/s2 .
Part A
Find a including their units.
Find including their units. /4rad/s2 /2rad/s /4rad /4rad/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find b including their units.
Find including their units. 2.50 rad/s2 2.50 rad/s 5.3 rad/s 5.3 rad/s2SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find c including their units.
Find including their units. -0.212 rad/s3 -0.212 rad/s2 3.3 rad/s3 4.5 rad/s3SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the angular acceleration when =/4rad?
= rad/s2SubmitMy AnswersGive Up
Part E
What is when the angular acceleration is 4.40 rad/s2 ?
= radSubmitMy AnswersGive Up
Part F
What is the angular velocity when the angular acceleration is 4.40 rad/s2 ?
= rad/sSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
= a + bt ct^3
When t = 0, = a = /4 rad
(A) Hence, a = /4 rad
w = d/dt = b - 3ct^2
At t = 0, w = b = 2.5 rad/s
(B) Hence, b = 2.5 rad/s
alpha = dw/dt = - 6ct
At t = 1.1s, alpha = - 6 c * 1.1 = 1.4
(C) c = - 1.4/(1.1*6) = - 0.212 rad/s^2
(D) = - 6 c t = - 6 * - 0.212 * pi/4 = 1 rad/s^2
(E) Given = 4.4 rad/s^2
- 6 * - 0.212 * t = 4.4
t = 4.4/(6*0.212) = 3.46 s
= a+btct3, = (pi/4) + 2.5*3.46 - (-0.212*3.46^3) = 18.21 rad
(F) w = b - 3 c t^2 = 2.5 - (3*-0.212*3.46^2) = 10.11 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.