A horizontal, 25-cm-long conducting rod is rolling along two horizontal insulati
ID: 1471604 • Letter: A
Question
A horizontal, 25-cm-long conducting rod is rolling along two horizontal insulating rails that are parallel to the x-axis. The rod is parallel to the y-axis, but moves in the +x direction with a speed of 73 cm/s. The entire assembly is immersed in a uniform vertical magnetic field of 8.19 T, with B pointed in the +z direction (up). The electrons in the rod have moved until they are in equilibrium. One end of the rod is negatively charged, while the other is positively charged. How strong is the electric field E (in V/m) inside the moving conductor?
Explanation / Answer
L = 0.25 m j
B = 8.19T k
v = 0.73 m/s i
so induced emf = BLv = 8.19 x 0.25 x 0.73 = 1.49 Volt
E = V / L = 1.49 / 0.25 = 5.98 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.