A block with mass m =7.1 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1472526 • Letter: A
Question
A block with mass m =7.1 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.23 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.4 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1)
What is the spring constant of the spring?
N/m
You currently have 4 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 6 more submissions for this question.
2)
What is the oscillation frequency?
Hz
You currently have 3 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 7 more submissions for this question.
3)
After t = 0.37 s what is the speed of the block?
m/s
You currently have 7 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 3 more submissions for this question.
4)
What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
m/s2
You currently have 4 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 6 more submissions for this question.
5)
At t = 0.37 s what is the magnitude of the net force on the block?
N
You currently have 6 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 4 more submissions for this question.
6)
Where is the potential energy of the system the greatest?
At the highest point of the oscillation.
At the new equilibrium position of the oscillation.
At the lowest point of the oscillation.
You currently have 3 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 7 more submissions for this question.
(Survey Question)
7)
Below is some space to write notes on this problem
Explanation / Answer
The spring constant K is computed with the information known about the mass at rest:
F = kx = m*g = k*.2
k = m*g/.2 = 7.1*9.81/.2 = 34.83 N/m
The frequency of oscillation is:
f = sqrt( k/m ) / ( 2* ) = sqrt( 34.83 / 7.1 ) / ( 2* ) = 0.352 Hz
The kinetic energy at t = 0 is:
E = (1/2)*m*v^2 = (1/2)*7.1*(4.4)^2 = 68.73 J
At the extreme of motion, this translates entirely into additional spring potential energy. This point also represents the maximum acceleration.
Ep = (1/2)*k*(x)^2 = E
x = sqrt( 2*E / k ) = sqrt( 2*68.73 / 34.83) = 1.99 m
The additional force of the spring is:
F = k*x = 34.83*0.23 = 8.01N
F = m*a
a = F/m = 8.01/7.1= 1.13 m/s^2
a is the acceleration at maximum displacement, which is the maximum acceleration of the block, and so this is the answer to the second question.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.