Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block with mass m =7.1 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs

ID: 1474329 • Letter: A

Question

A block with mass m =7.1 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.23 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.4 m/s. The block oscillates on the spring without friction.

1)

What is the spring constant of the spring?
N/m

You currently have 4 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 6 more submissions for this question.

2)

What is the oscillation frequency?
Hz

You currently have 3 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 7 more submissions for this question.

3)

After t = 0.37 s what is the speed of the block?
m/s

You currently have 7 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 3 more submissions for this question.

4)

What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
m/s2

You currently have 6 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 4 more submissions for this question.

5)

At t = 0.37 s what is the magnitude of the net force on the block?
N

You currently have 8 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 2 more submissions for this question.

6)

Where is the potential energy of the system the greatest?

At the highest point of the oscillation.

At the new equilibrium position of the oscillation.

At the lowest point of the oscillation.

( please don't do it if you are not sure! this is my second post with the same question )

just give me the final answer

Explanation / Answer

1) Apply, F = k*x

m*g = k*x

==> k = m*g/x

= 7.1*9.8/0.23

= 302.5 N/m

2) angular frequency, w = sqrt(k/m)

= sqrt(302.5/7.1)

= 6.53 rad/s

frequency, f = w/(2*pi)

= 6.53/(2*pi)

= 1.04 hz

3) Let A is the Amplitide of motion,

Vmax =A*w

==> A = Vmax/w

= 4.4/6.53

= 0.674 m

x = A*sin(w*t)

v = dx/dt

= A*w*cos(w*t)

at t = 0.37 s

v = 0.674*6.53*cos(6.53*0.37)

= -3.3 m/s

4) a_max = A*w^2

= 0.674*6.53^2

= 28.74 m/s^2

5) x = A*sin(w*t)

= 0.653*sin(6.53*0.37)

= 0.433 m

so, F = k*x

= 302.5*0.433

= 131 N

6) At the highest point of the oscillation.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote