a converging lens has a focal length of 13.0 cm for each off two locatednto the
ID: 1472820 • Letter: A
Question
a converging lens has a focal length of 13.0 cm for each off two locatednto the left of the lens one at a distance of 20.5cm and the other at a distance of 8.00 cm Problem 24.49 Part A A converging lens has a focal length of 13.0 cim For each of two objocts located to the left of the lens, one at a 8 00 cu, determine the image position. Enter your nu with a cm Submit Part B the magnification Enter your answer as two numbers separated with a comma. Submit Part C whether the image is real or virtual.Explanation / Answer
a)
here by using the lens formula
1 / f = 1 / v - 1 / u
v = 1 / ( 1 / f + 1 / u)
v = 1 / ( 1 / 13 - 1 / 20.5 )
v = 35.53 cm
then for the other object
v = 1 / ( 1 / f + 1 / u )
v = 1 / ( 1 / 13 - 1 / 8)
v = -20.8 cm
b)
for magnification
m = - v / u
m = - 35.53 / -20.5 = 1.73
and for another object is
m = 20.8 / -8 = -2.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.