During each cycle of an automobile\'s gasoline engine operation, the gasoline bu
ID: 1473341 • Letter: D
Question
During each cycle of an automobile's gasoline engine operation, the gasoline burned provides 12,000 J of energy through heating to the engine and the engine does 3600 J of work. Gasoline provides 4.4×107J of energy for each kilogram of gasoline burned. The density of gasoline is 737 kg/m3.
Part A Determine the efficiency of the engine.
Part B Determine the thermal energy exhausted from the engine during each cycle.
Part C Determine the mass of the gasoline burned during each cycle.
Part D If the engine has 80 cycles/s, how much gasoline does the engine use in 1 h in kilograms?
Part E If the engine has 80 cycles/s, how much gasoline does the engine use in 1 h in gallons? [Note: 1 gal = 3.785 L].
Please help!
Explanation / Answer
Here ,
energy added , Qh = 12000 J
work done , W = 3600 J
part A)
efficiency of the engine = W/Qh
efficiency of the engine = 3600/12000
efficiency of the engine = 0.3
the efficiency of the engine is 0.3
part B)
thermal energy exhausted from engine = Qh - W
thermal energy exhausted from engine = 12000 - 3600
thermal energy exhausted from engine = 8400 J
part c)
let the mass of gasoline burned is m
m * 4.4 *10^7 = 12000
m = 2.73 *10^-4 Kg
the mass of gasoline burned during each cycle is 2.73 *10^-4 Kg
part D)
gasoline used each hour = total number of cycles in 1 hour * gasoline used per cycle
gasoline used each hour = 2.73 *10^-4 * 80 * 3600
gasoline used each hour = 78.54 Kg
the gasoline used each hour is 78.54 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.