During each hour of flight, a large jet airplane consumes 3330gallons of fuel vi
ID: 1755322 • Letter: D
Question
During each hour of flight, a large jet airplane consumes 3330gallons of fuel via combustion. Combustion releases 1.25 ×106 joules/gallon. One gallon of fuel has a mass of 2.84kg. Calculate the energy equivalent of 3330 gallons of fuel anddetermine the ratio (in percent) of this energy equivalent to theamount of energy released by combustion in one hour offlight.b. 6.75 ×10–9 %
c. 7.63 ×10–6 %
d. 4.89 ×10–10 %
e. 2.42 × 10–8 % During each hour of flight, a large jet airplane consumes 3330gallons of fuel via combustion. Combustion releases 1.25 ×106 joules/gallon. One gallon of fuel has a mass of 2.84kg. Calculate the energy equivalent of 3330 gallons of fuel anddetermine the ratio (in percent) of this energy equivalent to theamount of energy released by combustion in one hour offlight. 6.75 ×10–9 % 7.63 ×10–6 % 4.89 ×10–10 % 2.42 × 10–8 %
Explanation / Answer
Energy released incombustion Ecom = 3330* 1.25 * 106 = 4.16 *109 J Total mass offuel m = 3330gallons = 3330 *2.84 = 9457.2 kg Energyequivalent E = m* c2 = 9457.2* (3.0 *108)2 = 8.51* 1020 J Ratio ( in%) = (Ecom / E) *100% = (4.16 * 109 /8.51 * 1020) *100% = 4.89 * 10-10% i.e.option (d) is correct. i.e.option (d) is correct.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.