[25 points; show the details of your calculations; put a box around each final .
ID: 1474803 • Letter: #
Question
[25 points; show the details of your calculations; put a box around each final .]
A horizontal uniform solid disk of mass 3 kg and radius 2 m starts from rest and rotates, about a vertical axis through its center, with a constant angular acceleration. At 0.5 s, it is rotating with an angular speed of 4 rad/s.
A. Through what angle has the disk turned during the first 0.5 s?
B. What is the angular acceleration of the disk?
C. How fast is a point on the rim moving at 0.5 s?
D. What is the angular momentum of the disk at 0.5 s?
E. What torque is being applied to the disk?
Explanation / Answer
B) angular acc= 4/0.5 = 8 rad/s2
using 2nd NLM
A) theta = 0.5*8* 0.5*0.5 = 1rad
c) speed = wR = 4*2 = 8 m/s
D)angular momentum = Iw = 3(2*2)/2 *4 = 24
E) torque = I alpha = 3(2*2)/2 * 8 =48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.