The angular velocity of a flywheel decreases uniformly from 1000 rev/min to 500
ID: 1475029 • Letter: T
Question
The angular velocity of a flywheel decreases uniformly from 1000 rev/min to 500 rev/min in 5 sec. Find: The angular acceleration in rad/sec^2, The number of revolutions made by the wheel in the 5-sec interval, and How many additional seconds are required for the wheel to come to rest? A grinding wheel whose angular acceleration is constant at 2 rad/sec^2 rotates through an angle of 100 radians in 5 sec. How long had it been in motion at the beginning of the 5-sec interval if at some seconds earlier it started from rest?Explanation / Answer
5)
given
w1 = 1000 rev/min = 1000*2*pi/60 = 104.8 rad/s
w2 = 5000 rev/min = 500*2*pi/60 = 52.4 rad/s
time taken, t = 5 s
A) angular acceleration, alfa = (w2-w1)/t
= (52.4 - 104.8)/5
= -10.48 rad/s^2
B) theta = w1*t + 0.5*alf*t^2
= 104.8*5 + 0.5*(-10.48)*5^2
= 393 rad
= 393/(2*pi) revolutions
= 62.5 revolutions
C) let t is the time taken to stop.
w3 = w2 + alfa*t
0 = 52.4 + (-10.48)*t
==> t = 52.4/10.48
= 5 s
6) angular velsoity of the wheel, w = theta/time
= 100/5
= 20 rad/s
let t is the time taken to get this angular velocity
Apply, w = wo + alfa*t
==> t = (w - wo)/alfa
= (20 - 0 )/2
= 10 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.