You have purchased a portable resistive water heater, consisting of a resistor R
ID: 1475090 • Letter: Y
Question
You have purchased a portable resistive water heater, consisting of a resistor R = 2.5 connected to a 12 V outlet in your car. On a cold-weather camp-out you want to warm up some water that has been left out over night for your morning tea. Assume the water is in an insulated cup so no heat is lost to the surroundings.
You end up with 0.60 L of liquid water at a final temperature of 75 oC.
How much longer would it take to warm up the water if it starts as 1/2 ice and the rest water rather than it all initially being liquid at 0 oC?
Give your answer in minutes (there 60 seconds in a minute) to at least three significant figures.
Explanation / Answer
density of water d =1000 kg/m^3
V =0.6 L =0.6*0.001 m^3
mass of water m = dV = 1000*0.6*0.001 = 0.6 kg
Specific heat of water Cp = 4186 J/kg.K
Q = mCpdT = 0.6*4186*(75-0)
Q = 188370 J
Heat gain by system = heat loss by system
V =12 V , R = 2.5 ohm
P =V^2/R = (12*12)/2.5 =57.6 W
P =Q/t
t =Q/P = 188370/57.6 =3270.3s
t = 54.5 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.