A baseball park is filled with 5200 home-team fans. In the bottom of the ninth i
ID: 1475252 • Letter: A
Question
A baseball park is filled with 5200 home-team fans. In the bottom of the ninth inning, the home team's leading batter hits a game winning home run and all 5200 fans stand and cheer. Assume that each individual fan produces a sound intensity of 10^-5 W/m^2, as heard from the pitching mound. What is the total sound intensity heard at the pitching mound? Express your answer in watts per meter squared to two significant figures. What is the total sound intensity level at the pitching mound? Express your answer in decibels as an integer.Explanation / Answer
A)
the total sound intensity heard at the pitching mound is I = 5200*10^-5 W/m^2
B) sound intensity level is beta = 10 dB*log(I/Io)
Io is the reference intensity = 10^-12 W/m^2
then beta = 10 dB*log(5200*10^-5/10^-12) = 107.16 dB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.