A baseball pitcher brings his arm forward during a pitch, rotating the forearm a
ID: 2268906 • Letter: A
Question
A baseball pitcher brings his arm forward during a pitch, rotating the forearm about the elbow. If the velocity of the ball in the pitcher's hand is 28.5 m/s and the ball is 0.290 m from the elbow joint, what is the angular velocity (in rad/s) of the forearm? A baseball pitcher brings his arm forward during a pitch, rotating the forearm about the elbow. If the velocity of the ball in the pitcher's hand is 28.5 m/s and the ball is 0.290 m from the elbow joint, what is the angular velocity (in rad/s) of the forearm?Explanation / Answer
v = 28.5 m/s
distance from elbow joint r = 0.290 m
v = r w
angular velocity w = v / r
= 28.5 / 0.290
angular velocity of the forearm = 98.27 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.