A 200 Kg satellite orbits a planet in a circular orbits with the tangential velo
ID: 1476939 • Letter: A
Question
A 200 Kg satellite orbits a planet in a circular orbits with the tangential velocity of 25 m/s. If the satellite completes one orbit every 1.5* 10^4 sec. what is angular momentum of the satellite? A 200 Kg satellite orbits a planet in a circular orbits with the tangential velocity of 25 m/s. If the satellite completes one orbit every 1.5* 10^4 sec. what is angular momentum of the satellite? A 200 Kg satellite orbits a planet in a circular orbits with the tangential velocity of 25 m/s. If the satellite completes one orbit every 1.5* 10^4 sec. what is angular momentum of the satellite?Explanation / Answer
formula for angular momentum L = m v r
where
m is mass
v is velocity
r is radius
here V = 2pi R/T
so R = VT/2pi
Radius R = 25 * 1.5 e 4/(2*3.14)
R = 5.97 e 4 m
so
L = 200 * 25 * 5.97 e 4
L = 2.985e+8 kgm^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.