A block of mass m = 3.50 kg is pushed a distance d = 4.30 m along a frictionless
ID: 1477746 • Letter: A
Question
A block of mass m = 3.50 kg is pushed a distance d = 4.30 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle =20.0° below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force.
___ J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
___ J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
___ J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
___ J
Explanation / Answer
a) Need force in the direction of movement = 16 cos 20 = 15.04 N
work = 15.04 * 4.3=64.67 J
b) This would be zero. The block's motion is at 90.0° to the normal force. Cos90 = 0
c) This would be zero. The block's motion is at 90.0° to gravity. Cos90 = 0.
d) same as a i.e. 64.67 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.