A block of mass m = 2.10 kg is pushed a distance d = 4.20 m along a frictionless
ID: 2277330 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.10 kg is pushed a distance d = 4.20 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 29.0° below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force. J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. J
(c) Determine the work done on the block by the force of gravity. J
(d) Determine the work done by the net force on the block. J
Explanation / Answer
a) Fcos(29.0)*4.2 = 58.774J
b)Ncos(90)*4.2 =0
c)mgcos(90)*4.2 = 0
d)work done by net force = Fcos(29.0)*4.2=58.774J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.