Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0900 m, and w
ID: 1479284 • Letter: T
Question
Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0900 m, and wavelength 0.305 m. The waves travel in the -x-direction, and at t = 0 the x = 0 end of the string has its maximum upward displacement. Find the following properties of these waves, frequency f = Hz period T = s wave number k = rad/m Write a wave function describing the wave. (Use the following as necessary: t and x.) y(x, f) = m Find the transverse displacement of a particle at x = 0.360 m at time t = 0.150 s. cm How much time must elapse from the instant in part (c) until the particle at x = 0.360 m next has maximum upward displacement sExplanation / Answer
given
wave speed, v = 8 m/s
Amplitude, A = 0.09 m
wavelength, lamda = 0.305 m
a) use the relation, v = lamda*f
==> f = v/lamda
= 8/0.305
= 26.23 m/s
Time period, T = 1/f
= 1/26.23
= 0.038 s
k = 2*pi/lamda
= 2*pi/0.305
= 20.6 rad/s
b) angular frequncy, w = 2*pi*f
= 2*pi*26.23
= 164.8 rad/s
y(x,t) = A*cos(k*x - w*t)
= 0.09*cos(20.6*x - 164.8*t)
c) at x = 0.36 m, t = 0.15 s
y(x,t) = 0.09*cos(20.6*0.36 - 164.8*0.15)
= 0.00227 m
= 0.227 cm
d) let time t y = 0.09
0.09 = 0.09*cos(20.6*0.36 - 164.8*t)
1 = cos(20.6*0.36 - 164.8*t)
0 = 20.6*0.36 - 164.8*t
==> t = 20.6*0.36/164.8
= 0.045 s
so, at time = T - t
it comes to maximum upward displacement
time = 2*0.038 - 0.045
= 0.031 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.