Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8. 10 m/s The retarding force of-4.00 N acts for a distance of 15.0m on the obje

ID: 1480940 • Letter: 8

Question

8. 10 m/s The retarding force of-4.00 N acts for a distance of 15.0m on the object. What is the final velocity of the object? 14kg 4 kg Through what distance must the 2.00 N force act, in order to change the velocity of the 8.00kg mass from 5.00m/s to 25.0m/s? 9. 5 m/s 8 kg 8 kg Fapplied = 2 N 10. When the block has moved 12 m as it is shown in the figure, find: F 24 a. The kinetic energy at that time b. Work done to overcome friction Total work done by the applied force c. 11. A force acts at an angle as shown. When the object has 80 N moved 50.0 metres, find: The kinetic energy of the block as well as its velocity 66.4 a. 4 kg

Explanation / Answer

8. Use equation,

W=F*d = KE = 1/2m(vf^2 - vi^2)

-4*15 = 1/2*4*(vf^2 - 10^2)    => vf = 8.4m/s

9. Use equation,

W=F*d = KE = 1/2m(vf^2 - vi^2)

2*d = 1/2*8*(25^2 - 5^2)    => vf = 1200m

10.Use equation,

a) KE = W=Fnet*d = (24-4)*12=  240 J

b) Wf = f*d = -4N*12m = - 48 J

c) Wnet = Fnet*d = (24-4)*12=  240 J

11. Use equation,

a) Wnet= KE = Fx*d = 80cos66.4*50 = 1601 J

KE = 1/2m(vf^2 - vi^2)

1601 = 1/2*4*(vf^2 -0^2)     =>  vf = 28.3 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote