A cord is wrapped around the rim of a solid uniform wheel 0.300 m in radius and
ID: 1481037 • Letter: A
Question
A cord is wrapped around the rim of a solid uniform wheel 0.300 m in radius and of mass 7.80 kg . A steady horizontal pull of 38.0 N to the right is exerted on the cord, pulling it off tangentially from the wheel. The wheel is mounted on frictionless bearings on a horizontal axle through its center.
Part A
Compute the angular acceleration of the wheel.
32.5
Part B
Compute the acceleration of the part of the cord that has already been pulled off the wheel.
9.74
Part C
Find the magnitude of the force that the axle exerts on the wheel.
85.4
Part D
Find the direction of the force that the axle exerts on the wheel.
Part E
Which of the answers in parts (A), (B), (C) and (D) would change if the pull were upward instead of horizontal?
|| =32.5
rad/s2Explanation / Answer
solid uniform wheel 0.300 m
radius and of mass 7.80 kg
horizontal pull of 38.0 N
I = 1/2mr^2 = 1/2 * 7.80kg * (0.3m)2 = 0.351 kg·m²
= I = F•d
Part A
a. 0.351kg·m² * = 38N * 0.3m = 32.5 rad/s²
Part B
b. a = r = 9.74m/s
Part C
c. F = (38^2 + (7.80kg*9.8m/s²)^2) N = 85.46 = 85.5 N m/s²
Part D
d. = arctan(7.80*9.8/38) = 63.56º below horizontal
Part E
e. only d
.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.