Finding the angular velocity when the mass hits the floor. Two hanging masses ar
ID: 1481257 • Letter: F
Question
Finding the angular velocity when the mass hits the floor.
Two hanging masses are suspended from a massive disk by a rope, wound aroung the disk. The moment of inertia of a disk obeys the equation I = (1/2)M(R^2). The hanging masses have m1 = 0.14 kg, m2 = 0.21 kg. the disk has a mass M = 0.86 kg and radius R= 0.25 meter.
I only need help finging the angular velocithy of the disk, when mass two hits the floor in part b!
Part b says, starting from rest, m2 descendes 0.2 meter to the floor. How fast is it moving when it reaches the floor? I got 0.493 m/s
I was thinking angular velocity =
(1/R)(sqr rt.( (2(m2*g*d - m1*g*d))/(m1+m2 + (1/2)*Mpulley))
if I use that would the D(distance for m2 be 0.2 meters and for m1 be -0.2 meters)?
Explanation / Answer
For m1: T1 - m1g = m1a
For m2: m2g - T2 = m2a
For pulley: T2 - T1 = I = (MR2/2)(a/R) = MRa/2
Adding first two equations, we get,
T1 - T2 = (m1 + m2)a +(m1 - m2)g
So,
MRa/2 + (m1 + m2)a + (m1 - m2)g = 0
=> a = (m2 - m1)g / (MR/2 + m1 + m2) = 1.5 m/s2
Time taken to reach ground, t = (2s/a)1/2 = (2 * 0.2 / 1.5)1/2 = 0.52 s
Angular velocity of pulley, = t =at/R = 1.5 * 0.52 / 0.25 = 3.1 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.