The eventual fate of the Sun is to become a white dwarf star. It will have appro
ID: 1482240 • Letter: T
Question
The eventual fate of the Sun is to become a white dwarf star. It will have approximately the same mass as it has now, but with a radius close to that of the Earth, USe this information to calculate the:
A) density of the white dwarf
B) the surface gavity of the white dwarf
C) the potential energy associated with an object 10.0 m above the surface of the white dwarf
D) the angular velocity associated with the white dwarf if the current angular velocity of the sun is found from dividing the circumference of the sun at the equator by the rotation period of 28 days. You'll want to convert all units to S.I. units.
Explanation / Answer
A)
density = M/V
volume = (4/3)*pi*R^3 = (4/3)*pi*(6.3781*10^6)^3
mass = 2*10^30 kg
density = (2*10^30)/((4/3)*pi*(6.3781*10^6)^3)
density = 1840210117.06 kg / m^3
B)
g =GM/R^2
g = (6.67*10^-11*2*10^30)/((6.3781*10^6)^2)
g = 3.3*10^6 m/s^2
C)
PE = m*g*h = 2*10^30*3.3*10^6*10 = 6.6*10^37 J
D)
w = 2*pi*R/T
w = (2*pi*6.3781*10^6)/(28*24*60*60)
w = 16.56 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.