As you know the earth has an orbital period of 1 year at an orbital radius of 1.
ID: 1482932 • Letter: A
Question
As you know the earth has an orbital period of 1 year at an orbital radius of 1.0 AU ( astronomical unit, the avg distance between the earth and sun) . If a new "minor planet" we're to be found in a circular orbit with radius of 13 AU, what would its orbital period be? As you know the earth has an orbital period of 1 year at an orbital radius of 1.0 AU ( astronomical unit, the avg distance between the earth and sun) . If a new "minor planet" we're to be found in a circular orbit with radius of 13 AU, what would its orbital period be?Explanation / Answer
T1= 1 year , r1= 1 AU , r2= 13 AU
Use Kepler’s third law
T^2 = (4^2/GM)*r^3
We can write,
T2^2/T1^2 = r2^3/r1^3
T2^2 = T1^2*(r2^3/r1^3)
Plugging values,
T2^2 = 1^2*(13^2/1^2) => T2 = 46.87 years = 47 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.