I don\'t understand this sample problem that was in my labmanual! Please help ex
ID: 1483 • Letter: I
Question
I don't understand this sample problem that was in my labmanual! Please help expaining each step! a. A 1:20 dilution of a DNA fraction gives anA260 of 0.818. b. Concentration of DNA in fraction: (0.818) (33 µg/ml x 1.0) (20) =539.88 µg DNA/ml c. Content of DNA in fraction: (539.88 µg/ml) (5 ml)=2699.4 µg DNA = 2.7 mg DNA I have noooooooo idea what any of this means!! EXPLAIN!! I don't understand this sample problem that was in my labmanual! Please help expaining each step! a. A 1:20 dilution of a DNA fraction gives anA260 of 0.818. b. Concentration of DNA in fraction: (0.818) (33 µg/ml x 1.0) (20) =539.88 µg DNA/ml c. Content of DNA in fraction: (539.88 µg/ml) (5 ml)=2699.4 µg DNA = 2.7 mg DNA I have noooooooo idea what any of this means!! EXPLAIN!!Explanation / Answer
You're using a 20x Dilution of the DNA. In part B, this is where you get the (20) from. The (33micrograms/ml) is the density of the DNA dilution fluid. (0.818) isthe dilution you originally had. So what you get for this part, isthe original concentration, which is 539.88 micrograms DNA/ml. As for part C, it asks for what the content of DNA is. Apparentlythe sample uses 5 ml of this concentration fluid, so that's whereyou get the (5 ml). The (539.99 micrograms/ml) is from the originalequation. I hope that helps. Feel free to message me if you don't understandstill.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.