Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10-g sample of a cookie is allowed to dry before putting it in a bomb calorime

ID: 1484593 • Letter: A

Question

A 10-g sample of a cookie is allowed to dry before putting it in a bomb calorimeter. The aluminum bomb has a mass of 0.615 kg and is placed in 2.00 kg of water contained in an aluminum calorimeter cup of mass 0.524 kg. The initial temperature of the system is 15.0 degree C, and its temperature after ignition is 36.0 degree C. The value of specific heat for aluminum is 0.22 kcal/kg C". and for water is 1.00 kcal/kg C" Determine the energy content of 60 g of cookies. Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

the heat required to change in the system temperature is

W = mb cAl ( 36- 15) + mw cw ( 36-15) + mb c al ( 36-15)

Q = mw cw + (mb+ mb) cAl ) ( 36-15)

= (2kg ( 1000 cal / kg C + ( 0.615+ 0.524) ( 0.22 * 10 ^3 cal/ kg C) ( 36- 15)

Q = 47.2k cal

the energy content of 60g cokkies

Q = 60Q = 60( 47.2 * 10 ^3 cal = 2.83 kcal