A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 1484703 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 47.7 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.274m.
(a) What is the spring constant?
N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.274 m on a rough surface so that it loses 13.9 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
m
Explanation / Answer
Here ,
a) let the spring constant is k
total mechanical eenergy = 0.5 * k * A^2
A is the amplitude
47.7 = 0.5 * k * 0.274^2
k = 1270.7 N/m
the spring constant is 1270.7 N/m
b)
at the equilibrium point ,
as the potential energy is zero
kinetic energy at the equilibrium point = total mechanical energy
kinetic energy at the equilibrium point = 47.7 J
c)
let the mass is m
for kinetic energy at the equilibrium point
0.5 * m * 3.45^2 = 47.7
m = 8.02 Kg
the mass of block is 8.02 Kg
d)
let the speed of block is v m/s
Using conservation of energy
0.5 * 1270.7 * 0.16^2 + 0.5 * 8.02 * v^2 = 47.7
solving for v
v = 2.8 m/s
the speed of the block is 2.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.