A rectangular wire loop (dimensions: h = 12.0 cm, w = 15.0 cm) is placed in a un
ID: 1486985 • Letter: A
Question
A rectangular wire loop (dimensions: h = 12.0 cm, w = 15.0 cm) is placed in a uniform magnetic field B as shown in fig. a. The magnetic field B changes with time t as shown in fig. b. The resistance R of the loop is 0.5 ?.
a. (5) Determine the induced emf E on the loop for 0 < t < 0.1 s
b. (6) Determine the induced emf E' on the loop for 0.1 s < t < 0.2 s
c. (3) Calculate the induced current I during the time interval 0 < t < 0.1 s
d. (6) Use Lenz’s rule to determine the direction of the induced current during the time interval 0 < t < 0.1 s
e. (5) Determine the total charge Q that flows through a cross section of the loop wire during t.he time interval 0 < t < 0.2 s
Explanation / Answer
magnetic flux through the coil = B*A
induced emf = rate of change in flux
e = (d/dt)*(B*A)
e = A*(dB/dt)
A = area of the loop = w*h
a)
dB/dt = 0.15/0.1
emf = E = 0.12*0.15*(0.15/0.1) = 0.027 V
b)
from 0.1 < t < 0.2
dB/dt = 0
emf = E = 0
c)
i = E/R = 0.027/0.5 = 0.054 A
d)
E = -rate of change in fux
the magnetic filed increasing outwards , the magnetic flux also increases
the induced magneticfiled is inwards
the induced current is clockwise
e)
current flows only durin 0 to 0.1 s
Q = i*t = 0.054*0.1 = 0.0054 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.