A rectangular wire loop is at rest in a uniform magnetic field B of magnitude 2
ID: 2006904 • Letter: A
Question
A rectangular wire loop is at rest in a uniform magnetic field B of magnitude 2 T that is directed out of the page. The loop measures 5 cm by 8 cm, and the plane of the loop is perpendicular to the field, as shown above. The total magnetic flux through the loop is zero 2 x 10-3 T•m^2 8 x 10-3 T•m^2 2 x 10-1 T•m^2 8 x 10-1 T•m^2 A rectangular wire loop is at rest in a uniform magnetic field B of magnitude 2 T that is directed out of the page. The loop measures 5 cm by 8 cm, and the plane of the loop is perpendicular to the field, as shown above. The total magnetic flux through the loop is zero 2 x 10-3 T?m^2 8 x 10-3 T?m^2 2 x 10-1 T?m^2 8 x 10-1 T?m^2Explanation / Answer
Given Magnitude of field , B = 2T Area of the loop , A = 0.05 m * 0.08 m = 0.004 m^2 Total magnetic flux is , = BA = 2T * 0.004 m^2 = 8 *10^-3 Tm^2 option 2 is correctRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.