What mass of superheated steam at 120 C must be added to 1 kg of ice at 0 degree
ID: 1487942 • Letter: W
Question
What mass of superheated steam at 120 C must be added to 1 kg of ice at 0 degrees C to obtain liquid water at 20 degrees C? Sp. heat of steam= 0.48 cal/gm C, sp. heat of water = 1.0 cal/gm C, heat of fusion of ice = 80 cal/gm, heat of condensation of steam = 540 cal/gm C What mass of superheated steam at 120 C must be added to 1 kg of ice at 0 degrees C to obtain liquid water at 20 degrees C? Sp. heat of steam= 0.48 cal/gm C, sp. heat of water = 1.0 cal/gm C, heat of fusion of ice = 80 cal/gm, heat of condensation of steam = 540 cal/gm CExplanation / Answer
heat lose = heat gain
m*0.48*(120-100) + m*540 + m*1*(100 - 20) = 1000*80 + 1000*1*20
629.6*m = 100000
m = 100000/629.6 = 158.83 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.