An electron ( m = 9.11 × 10 - 31 kg, q = - 1.602 × 10 - 19 C) enters a region wi
ID: 1487944 • Letter: A
Question
An electron ( m = 9.11 × 10 - 31 kg, q = - 1.602 × 10 - 19 C) enters a region with a uniform magnetic field of magnitude B = 1.00 mT. The magnetic field is directed perpendicularly into the page and extends all the way to infinity to the right in the figure bel ow. How long will it take the electron to exit the region containing the magnetic field?
24. An electron (m = 9.11 x 10-31 kg, g =-1.602 × 10-19 C) enters a region with a uniform magnetic field of magnitude B = 1.00 mT. The magnetic field is directed perpendicularly into the page and extends all the way to infinity to the right in the figure below. How long will it take the electron to exit the region containing the magnetic field? A. 1.79 x 10-8 s B. 5.57 x 104s C. 3.68 x 102s D. 6.44×10-'s E. 9.83 x 103 s B=0 B=1.00 m'Explanation / Answer
A) 1.79*10^-8 s
let r is the radius of the loop of path travelled by the electron.
Apply, F = q*v*B
m*a_rad = q*v*B
m*v^2/r = q*v*B
r = m*v/(B*q)
tim taken to complete half cirlce, t = pi*r/v
= pi*(m*v/(B*q))/v
= pi*m/(B*q)
= pi*9.1*10^-31/(1*10^-3*1.6*10^-19)
= 1.79*10^-8 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.