Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain star of radius 6.34 million meters, rotates twice around its axis in o

ID: 1487948 • Letter: A

Question

A certain star of radius 6.34 million meters, rotates twice around its axis in one earth day. Find its angular frequency. This star has a mass of 1.00x1032 kg. When this star collapses to a neutron star, its radius shrinks by a factor of 104 while it loses 30% of its mass. Find the angular velocity of this star after the collapse. Assume that the spherical shape and density of the star remain unchanged . Find the speed and centripetal acceleration of a particle on the equator of the newly formed neutron star.

Answer: =2.07E4/s v=1.31E7 m/s a=2.72E11 m/s2

Explanation / Answer

given data

radius of star, r = 6.34*10^6 m

M = 1*10^32 kg

time period, T = 0.5 day = 0.5*24*60*60 = 43200 s


a) initila angular speed, w1 = 2*pi/T

= 2*pi/43200

= 1.454*10^-4 rad/s

Initial moment of Inetia, I1 = (2/5)*M*r^2

when 30% of mass is lost,

remainig mass = 0.7*M


radius = r/10^4


final moment of inertia, I2 = (2/5)*0.7*M*(r/10^4)^2

= (2/5)*M*r^2*(0.3*10^-8)

let w2 is the final angular speed.

Apply, I1*w1 = I2*w2

==> w2 = I1*w1/I2

= (2/5)*M*r^2*1.454*10^-4/((2/5)*M*r^2*(0.7*10^-8))

= 1.454*10^-4/(0.7*10^-8)

= 2.077*10^4 rad/s <<<<<<<<<---------------Answer


B) linear speed of a point on the diamter, v2 = r2*w2

= (6.34*10^6/10^4)*2.077*10^4

= 1.317*10^7 m /s <<<<<<<<<---------------Answer

C) a_rad = v2^2/r2

= (1.317*10^7)^2/(6.34*10^6/10^4)

= 2.73*10^11 m/s^2 <<<<<<<<<---------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote