Two radio antennas are 130 m apart on a north-south line. The two antennas radia
ID: 1488123 • Letter: T
Question
Two radio antennas are 130 m apart on a north-south line. The two antennas radiate in phase at a frequency of 5.5 MHz. All radio measurements are made far from the antennas. The smallest angle, reckoned north of east from the antennas, at which destructive interference of the two radio waves occurs, is closest to: Two radio antennas are 130 m apart on a north-south line. The two antennas radiate in phase at a frequency of 5.5 MHz. All radio measurements are made far from the antennas. The smallest angle, reckoned north of east from the antennas, at which destructive interference of the two radio waves occurs, is closest to: 6.1° 12° 9.1° 15° 18°
Explanation / Answer
use the condition
a sin =( m+0.5)
where
a = 130 m
m = 1
if v is the velocity of light and n isfrequency then we know that
v = n
v = 3 x 108 m / s
= v / n
=( 3 x 108 m / s)/(5.5x106 Hz)
= 54.5o
Now calculate the angle,
a sin =( m +0.5)
= sin-1 ((m+0.5) /a)
= sin-1 (0.5*54.5/130 )
=12o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.