Two radio antennas are 150 m apart on a north-south line. The two antennas radia
ID: 1635954 • Letter: T
Question
Two radio antennas are 150 m apart on a north-south line. The two antennas radiate in phase at a frequency of 5.2 MHz. All radio measurements are made far from the antennas. The smallest angle, reckoned east of north from the antennas, at which constructive interference of two radio waves occurs, is closest to:
Two radio antennas are 150 m apart on a north-south line. The two antennas radiate in phase at a frequency of 5.2 MHz. All radio measurements are made far from the antennas. The smallest angle, reckoned east of north from the antennas, at which constructive interference of two radio waves occurs, is closest to:
36° 28° 40° 44° 32°Explanation / Answer
According to the given problem,
The difference in path length between the two antennas for an observer in quadrant I would be:
n = d*Cos
You can check this by letting =0 (i.e. the observer is north of the stations),
The wavelength is:
= c / f = 3*10^8 / 5.2*10^6 = 57.7m
Constructive interference occurs when the path difference is equal to an integer multiple of a wavelength. At the given spacing, and from an observation point north of the stations, they are more than a wavelength apart, so they are not in constructive interference. Looking for the first peak:
d*Cos() = 2
Cos() = 2/d
= arcCos(2/d) = arcCos( 2*57.5 / 150 ) = 40° [C]
I hope you understood, If not feel free toe comment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.