Two radio antennas are 10 km apart on a north-south axis on a seacoast. The ante
ID: 1488148 • Letter: T
Question
Two radio antennas are 10 km apart on a north-south axis on a seacoast. The antennas broadcast identical AM radio signals, in phase, at a frequency of 7.5 MHz. A steamship, 200 km offshore, travels due north at a speed of 15 km/hr and passes east of the antennas. A radio on board the ship is tuned to the broadcast frequency. The reception of the radio signal on the ship is a maximum at a given instant. The time interval until the next occurrence of maximum reception is closest to:
4.8 min 5.6 min 2.4 min 4.0 min 3.2 minExplanation / Answer
Frequency,f=7.5 MHz
speed,v=15 km/hr
We know that the equation is ,n . wavelength = x . d / L
where,
L = distance of ship from shore ( 2 . 105 m )
d = separation of sources ( 104 m )
x = Distance between the maximum amplitudes
n = 1
wavelength = 3 * 108 / 7.5*106=40 m
So,x=L*wavelength/d=2*105*40/104= 800m
Then the time you want is t=x / v=800/15 km* km/(1000m)hr=0.0533*60 min=3.2 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.