Two radio antennas are 10 km apart on a north-south axis on a seacoast. The ante
ID: 1488755 • Letter: T
Question
Two radio antennas are 10 km apart on a north-south axis on a seacoast. The antennas broadcast identical AM radio signals, in phase, at a frequency of 1.6 MHz. A steamship, 200 km offshore, travels due north at a speed of 15 km/hr and passes east of the antennas. A radio on board the ship is tuned to the broadcast frequency. The reception of the radio signal on the ship is a maximum at a given instant. The time interval until the next occurrence of maximum reception is closest to:
26 min 23 min 15 min 19 min 11 minExplanation / Answer
here,
L = distance of ship from shore ( 2 * 10^5 m )
d = separation of sources ( 10^4 m )
let the distance from one loud to the next loud be x
frequency , f = 1.6 * 10^6 Hz
wavelength = 3 * 10^8 / 1.6*10^6
wavelength = 187.5 m
The equation is
n * wavelength = x* d / L
n = 1
1 * 187.5 = x*10^4 /( 2*10^5)
x = 3750 m
speed of ship . v = 15 km/h
v = 4.17 m/s
Then the time , t = x / v
t = 3750 /4.17
t = 900 s
t = 15 min
the time interval until the next occurrence of maximum reception is closest to 15 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.