8.36 The mass of a regulation tennis ball is 52.0 g(although it can vary slightl
ID: 1488484 • Letter: 8
Question
8.36
The mass of a regulation tennis ball is 52.0 g(although it can vary slightly), and tests have shown that the ball is in contact with the tennis racket for 29.0 ms . (This number can also vary, depending on the racket and swing.) We shall assume a 29.0 ms contact time throughout this problem. The fastest-known served tennis ball was served by "Big Bill" Tilden in 1931, and its speed was measured to be 73.14 m/s.
A. What impulse did Big Bill exert on the tennis ball in his record serve?
ANSWRE: p=______________kgm/s
B. What force did Big Bill exert on the tennis ball in his record serve?
ANSWER: F= _____________ N
C. If Big Bill's opponent returned his serve with a speed of 54.0 m/s , what force did he exert on the ball, assuming only horizontal motion?
ANSWER: F= _____________ N
D. If Big Bill's opponent returned his serve with a speed of 54.0 m/s , what impulse did he exert on the ball, assuming only horizontal motion?
ANSWRE: p=______________kgm/s
Explanation / Answer
A) P = m*(v2 - v1)
= 0.052*(73.14 - 0)
= 3.803 kgm/s
B) F = P/t
= (3.803 kgm/s) / ( 0.029 s)
= 131.15 N
D) P = (73.14 + 54)*0.052 = 6.611 kgm/s
C) F = P/t = 6.611/0.029 = 227.98 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.