An electron is launched into a region of constant electric field. E=2 x 10^4 N/C
ID: 1488741 • Letter: A
Question
An electron is launched into a region of constant electric field. E=2 x 10^4 N/C directed along the positive y axis of rectangular coordinate system, with an initial velocity of 2.9x10^7 m/s in the positive x direction. How far has the electron traveled in the y direction during the time interval it takes to move 40 mm in the x direction? (Even though the speed at which the electron moves is an appreciable fraction of the speed of light, ignore relativistic effects.)
1) approximately 3 mm in the negative y direction
2) approximately 3 mm in the positive y direction
3) approximately 12 mm in the negative y direction
4) approximately 12 mm in the positive y direction
5) 0 mm in the y direction
Explanation / Answer
acceleration of electron= force/mass= charge of electron x electric field/mass of electron
= 1.6 x 10^-19 x 2 x 10^4/9.1 x 10^-31
= 0.35 x 10^16 m/s^2 along -ve y-axis
time taken to move 40 mm = 40 x 10^-3/ 2.9 x 10^7 = 13.8 x 10^-10 s
distance travelled = 1/2 x 0.35 x 10^16 x (13.8 x 10^-10)^2 = 33.32 x 10^-4 m= 33.32 x 10^-4 x10^3=3.32mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.