An electron is accelerated inside a parallel plate capacitor. The electron leave
ID: 1685669 • Letter: A
Question
An electron is accelerated inside a parallel plate capacitor. The electron leaves the negative plate with a negligible initial velocity and then after the acceleration it hits the positive plate with a final velocity ß. The distance between the plates is 13.5 cm, and the voltage difference is 113 kV.a) Determine the final velocity ß of the electron using classical mechanics. (The rest mass of the electron is 9.11×10-31 kg, the rest energy of the electron is 511 keV.)
I got this answer, 6.65 * 10^1 But cant figure out part b below.
b) What is the final velocity ß of the electron if you use relativistic mechanics?
Explanation / Answer
in relativity, kinetic energy = mc^2*(r - 1) = qV r - 1 = qV/(mc^2) = 113/511 = 0.221135 r = 1.221135 = 1/sqrt[1 - (v/c)^2]so v/c = sqrt(1 - r^-2) = 0.574
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.