An electron inside a hydrogen atom is confined to within aspace of about 0.110 n
ID: 1673934 • Letter: A
Question
An electron inside a hydrogen atom is confined to within aspace of about 0.110 nm. If the electron mass is 9.11 x 10^-31 kg, what is the uncertainty inthe electron's velocity? A) 1.05 x 10^6 m/s B) 1.50 x 10^6 m/s C) 1.05 x 10^8 m/s D) 1.50 x 10^8 m/s An electron inside a hydrogen atom is confined to within aspace of about 0.110 nm. If the electron mass is 9.11 x 10^-31 kg, what is the uncertainty inthe electron's velocity? A) 1.05 x 10^6 m/s B) 1.50 x 10^6 m/s C) 1.05 x 10^8 m/s D) 1.50 x 10^8 m/sExplanation / Answer
Mass m = 9.11 * 10 ^ -31 kg
Uncertanity in position dr = 0.11 nm = 0.11 * 10 ^ -9 m
Uncertainty in speed dV = ?
From Uncertanity principle, Accuracy in velocity dv = ( h/2) ( 1/ m*dr)
where h = planck's constant = 6.625 * 10 ^ -34 J s
plug the values we get dv = 1.05 * 10 ^ 6 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.