An electron has an initial velocity of 78215 m/s in the x direction. It enters a
ID: 1277763 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity of 78215 m/s in the x direction. It enters a uniform electric field E = (400 N/C) j, which is in the y direction. (a) Find the acceleration of the electron. m/s2 j (b) How long does it take for the electron to travel 10 cm in the x direction in the field? s (c) By how much and in what direction is the electron deflected after traveling 10 cm in the x direction in the field? m (Hint: In this case, the electric force is the only force. Gravity is small enough to be ignored. However, the calculations are similar to an object that is subject only to gravity.)
Explanation / Answer
a) a = Eq/m = 400*1.6*10^-19/(9.11*10^-31)
a = 70.25*10^12 m/s^2 j
b) t = x/Vx = 0.1/78215 = 1.3 ?s
c) y = 0.5*ay*t^2 = 0.5*70.25*10^12*1.3*1.3*10^-12 = 59.36 m
direction = tan^-1(y/x) = 89.9 below the +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.