Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron beam in vacuum moving at 1.6*E-7 m/s passes between the poles of an

ID: 2055355 • Letter: A

Question

An electron beam in vacuum moving at 1.6*E-7 m/s passes between the poles of an electromagnet. The diameter of the magnet pole faces is 2.4 cm and the field between them is 3.50*E-3 T. How far and in what direction is the beam deflected when it hits the screen, which is 25 cm past the magnet? [Hint: The electron velocity changes relatively little, so approximate the magnetic force as a constant force acting during a 2.4-cm displacement to the right.]

Explanation / Answer

qv= F time to reach screen = .25/1.6e-7= 1.562*10^6 F=ma => a= Bqv/m= 98.46m/s2 s=1/2st^2= 49.23t^2 where t = 25cm/ v

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote