An electron and a neutron each have a kinetic energy of 10eV. What are their deB
ID: 2256921 • Letter: A
Question
An electron and a neutron each have a kinetic energy of 10eV. What are their deBrolgie wavelengths? {The reason for this question is that we were using a step (i.e. sudden) change in potential in several problems. This is not too bad if the actual potential changes in a fraction of the deBroglie wavelength.} PLEASE EXPLAIN WITH FULL DETAIL TO BE SELECTED AS BEST ANSWER.
An electron and a neutron each have a kinetic energy of 10eV. What are their deBrolgie wavelengths? {The reason for this question is that we were using a step (i.e. sudden) change in potential in several problems. This is not too bad if the actual potential changes in a fraction of the deBroglie wavelength.Explanation / Answer
Are you familiar with the De Broglie relationship, or are you studying in advance? ;-)
You need to use the final 2 equations you stated.
From E=1/2 * m * v^2
2E = m v^2
2Em = (m v)^2
2Em = p^2 p=momentum
p = (2Em) ^ 0.5
h/lambda = (2Em) ^0.5
for e- wavelength =h/(2Em)^0.5 =6.626*10^-34/(2*10*1.6*10^-19*9.1*10^-31)^0.5 =3.88*10^-10 m
for neutron substitute m=1.675*10^-27 kg
we get wavelength =9*10^-12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.