An electron and a positron undergo pair annihilation, producing two gamma ray ph
ID: 2253364 • Letter: A
Question
An electron and a positron undergo pair annihilation, producing two gamma ray photons:
e- + e+ ? 2?.
If they had approximately zero kinetic energy before the annihilation, what is the wavelength of each Y ?
Please type out final answer.
Explanation / Answer
electron and positron mass=9.109x10^?31 kg
E=mc^2
E=(9.109x10^-31)x(9x10^16)
E=8.198x10^-14joules
E=hf=hc/wavelength
wavelength=hc/E
=(6.626x10^-34)x(3x10^8)/(8.198x10^-14...
=2.425x10^-12m=2.425pm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.